First page Back Continue Last page Overview Graphics
DjVu
Deja Vu
Format opracowany w 1999 roku przez AT&T Labs i LizardTech Inc. W przeciwieństwie do LWF jest to format otwarty. Format DjVu został opracowany z myślą o udostępnianiu w Internecie książek a w szczególności rękopisów i starodruków, stąd dbałość twórców o wierne odwzorowanie tekstu.
Oferuje zapis obrazów true color (do 48 bitowych). Wspiera wyświetlanie progresywne, wybór rodzaju i wydajności kompresji.
Wykorzystano w nim kompresję wavelet wzbogaconą o algorytmy wyodrębniania krawędzi co polepsza czytelność tekstu i grafiki.
Notes:
Format otwarty – oznacza ze znana jest specyfikacja formatu, więc każdy może napisać dekoder i enkoder. Istnieją również otwarte wersje dekodera i enkodera (czyli można przystosować ich kod do naszych potrzeb). Tak jak LWF jest pięknym przykładem czego unikać, DjVu jest przykładem co robić należy.
Działanie algorytmu DjVu przebiega kilkuetapowo. Najważniejsze jest rozpoznawanie części obrazu, które powinny być kodowane w różny sposób. Tekst, schematy, rysunki techniczne są kompresowane tak, żeby nie rozmyć najistotniejszej rzeczy – krawędzi. Reszta (zdjęcia, tło, faktura papieru w starodrukach) jest kompresowana waveletem.
Ten typ kompresji pozwala na to,że zarówno tekst jak i zdjęcia zostaną wiernie odtworzone, bo wykorzystując wszystkie zalety kompresji stratnej nadal dysponujemy wyraźną, dobrej jakości grafiką.
Istotna jest także możliwość rozpakowania jedynie fragmentu pliku (np. oglądanej części strony) bez konieczności rozpakowywania całego pliku. Zyskujemy znaczną oszczędność pamięci operacyjnej (2MB zamiast 20MB).